Entries

OB

Oxford Blue (15 Feb 2020)

    ClassHelmCrewClub
    2000 - 22334Simon HORSFIELDKatie BURRIDGEARMY SAILING ASSOCIATION
    2000 - 2042Jasper BARNHAMSerena DE NAHLIKSNETTISHAM BEACH SC
    29er - 843Richie THURLBYCharlie MERRYWEATHERHILL HEAD
    420 - 53959Bea GREENFIELDGareth GREENFIELDOXFORD SC
    420 - 55634Harry GEORGEJames GEORGELYMINGTON TOWN SAILING CLUB
    420 - 55242Megan FERGUSONEthan DAVEYFRENSHAM POND SAILING CLUB
    Albacore - 8251Alex CULLIsabela CULLWEST OXFORDSHIRE SAILING CLUB
    B14 - 795Mark BARNESJosh WILCEWHITSTABLE YACHT CLUB
    Blaze - 799Richard BOTTINGDRAYCOTE WATER SAILING CLUB
    Blaze - 818Mike LYONSBURGHFIELD SC
    Challenger - 270Graham HALLRUTLAND SAILING CLUB
    Challenger - 281Jack ALDERDICERUTLAND
    Challenger - 312Val MILLWARDRUTLAND SAILING CLUB,
    Comet Race - 503Stephen CROCKERKathryn GREENCOTSWOLD SAILING CLUB
    Comet Trio MK2 - 503Alex HORLOCKBob HORLOCKEXE SC
    Contender - 2572Paul ROSSSHOTLEY S.C
    Contender - 629Ben HAWKESWIMBLEBALL/ CCSC
    Contender - 2706Stuart JONESDATCHET WATER SC
    D-One - 907Terry BROOKSOXFORD
    D-Zero - 191Nigel AUSTINCRANSLEY SAILING CLUB
    D-Zero - 193Kevin MOLLHUNTS SAILING CLUNB
    D-Zero - 217Thomas SOUTHWELLNETLEY
    Enterprise - 22456Nigel BIRDAndy BIRDRYA
    Enterprise - 22901Paul YOUNGNathan MCGRORYMIDLAND SAILING CLUB
    Europe - 332Emma PEARSONSTOKES BAY SAILING CLUB
    Farr 3.7 - 412Graham COOPERBRADFORD ON AVON SC
    Fireball - 14388James CUXSONJames Neil ARNOTTNEWHAVEN & SEAFORD SC
    Fireball - 15130Dan JOHNSONBen LATHAMWESTON SAILING CLUB
    Firefly - 18Cyrus LEDRUDenis DONSKIKHMAGDALEN COLLEGE SCHOOL
    Firefly - 16Ashi BANERJEEElizabeth HARRISMAGDALEN COLLEGE SCHOOL
    GP14 - 14261Andy SMITHPhil HODGKINSBASSENTHWAITE
    GP14 - 13870Maciej MATYJASZCZUKChris LOMAXWELSH HARP SC
    GP14 - 14166Richard HAMCharlie COTTERTOLLESBURY
    GP14 - 13787Keith STREETHannah LIPTROTWHSC
    GP14 - 14201Hugh DEVEREUXRoger DEVEREUXBUDWORTH SAILING CLUB
    Int 14 - 1548Julian PEARSONRichard SHERIDANNETLEY
    K1 - 92Simon HAWKESWIMBLEBALL
    K1 - 138Geoff KINGTEWKESBURY CRUISING AND SAILING CLUB
    K1 - 117Hilly KINGFRENSHAM POND SC
    Lark - 2501Kamila CZARTOLOMNAMya PETERSONSSSC
    Lark - 2468Samuel BAILEYSeonaid YOUNGSOUTH STAFFS SAILING CLUB
    Laser - 135448Carl AVERYBURTON SAILING CLUB
    Laser - 177941Leo WILSONOXFORD SAILING CLUB
    Laser - 212459Garry KNOTTOGSTON
    Laser - 15George SUNDERLANDOLTON MERE SAILING CLUB
    Laser - 37Ben FLOWERHISC
    Laser 3000 - 8Joe PORTERCharles SCALESOSC
    Laser Radial - 216646Alastair BROWNGREAT MOOR SAILING CLUB
    Laser Radial - 215414Thomas WILLIAMSONWEIR WOOD SAILING CLUB
    Musto Skiff - 113Ian STONEDATCHET
    Norfolk Punt - 94Colin MURRAYOly MURRAYINVERGORDON BOATING CLUB
    OK - 11Andy DAVISSOUTH STAFFS
    OK - 8Richard BURTONSTOKES BAY
    OK - 41William HERITAGEGURNARD SAILING CLUB
    OK - 46Charles SHEARNKGSC
    OK - 77Gavin POULLOINWEYMOUTH
    OK - 2179Tony WOODSGLOSSOP S.C.
    OK - 25Anthony RICHBOWMOOR SC
    OK - 6Charlie CUMBLEYWARSASH SC
    OK - 2129Paul CRAIGTHORNBURY SC
    OK - 99Ben PICKERINGCHASE SC
    OK - 91Russ CLARKROYAL NAVAL SAILING ASSOCIATION/SBSC
    OK - 2176Keith BYERSMORECAMBE SAILING CLUB
    OK - 212Douglas POWELLBURGHFIELD SC
    Osprey - 1369Roger BLAKEJames BLAKEGREAT MOOR SAILING CLUB
    Osprey - 1347Philip MEAKINSA .n. OTHERWARSASH
    Osprey - 1291Alex WILLISNick WILLISHAYLING ISLAND SAILING CLUB
    Osprey - 1373Richard MARSHALLAndrew CLARKEPOOLE YC
    RS Aero 5 - 2713Ollie WILLIAMSONWIER WOOD SAILING CLUB
    RS Aero 5 - 3073Alice LUCYRUTLAND SAILING CLUB
    RS Aero 5 - 1566Abby HIREROYAL LYMINGTON YACHT CLUB
    RS Aero 5 - 2966David PEATYUPTON WARREN SAILING CLUB
    RS Aero 5 - 1020Harrison PYEDRAYCOTE WATER SC
    RS Aero 5 - 1096Fergus PYEDRAYCOTE WATER SC
    RS Aero 5 - 3042Jonathan BAILEYGRAFHAM SC
    RS Aero 5 - 1685Lucy GREENWOODOXFORD SAILING CLUB
    RS Aero 5 - 1888Abigail LARRNORTHAMPTON SAILING CLUB
    RS Aero 5 - 3127Fred BARRYFRED BARRY
    RS Aero 5 - 1301Emily DAVISGMSC
    RS Aero 5 - 2071Sam BLAKERTHORPE BAY YC
    RS Aero 5 - 1809Iona WILLOWSDORCHESTER SC/STOKES BAY SC
    RS Aero 5 - 2317Theodore DEVERELLHUNTS SAILING CLUB/ GRAFHAM WATER SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 2553Mark RIDDINGTONEMSWORK SLIPPER SC
    RS Aero 7 - 2502Peter CHAPLINBURGHFIELD SC
    RS Aero 7 - 3018Robin CAIGERBOUGH BEECH SC
    RS Aero 7 - 1400Gary FOWLERGWSC
    RS Aero 7 - 2572Andy HILLWARSASH SC
    RS Aero 7 - 2875Noah REESLTSC/ TORPOINT MOSQUITO SC
    RS Aero 7 - 3043Philip BAILEYGRAFHAM SC
    RS Aero 7 - 2603Ellie CRAIGDRAYCOTE WATER
    RS Aero 7 - 2738Spike DANIELSHAYLING ISLAND SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 2001Simon GEYMANDATCHET WATER SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 3003Ben ROLFEBURGHFIELD SC
    RS Aero 7 - 3005Nigel ROLFEBURGHFIELD SC
    RS Aero 7 - 2890Andrew RAWSONWESTON SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 2439Tim HIREROYAL LYMINGTON YC / LYMINGTON TOWN SC
    RS Aero 7 - 2813Peter BARTONLYMINGTON TOWN SC
    RS Aero 7 - 1893James WALTERSGMSC
    RS Aero 9 - 2223Mark FOXLEE ON SOLENT SC
    RS Aero 9 - 2891Chris LARRNORTHAMPTON SAILING CLUB
    RS Aero 9 - 3023Richard WATSHAMSTARCROSS YC / RNSA
    RS Aero 9 - 3175Gareth GRIFFITHSISLAND BARN
    RS Vareo - 162Nicholas CRICKMOREWOBYC
    RS200 - 921Matt BANBROOKMickey MOUSEBOWMOOR SC
    RS200 - 1628Matt FOWLERLynne RATCLIFFEPEVENSEY BAY SAILING CLUB
    RS400 - 1489Stephen COCKERILLSarah COCKERILLSTOKES BAY SAILING CLUB
    RS400 - 1368Jack HOLDENRobert HENDERSONARUN YC
    RS400 - 1043Ian WATKINSImogen WATKINSOXFORD SAILING CLUB
    RS400 - 1502Jon HEISSIGNicky GRIFFINLLANGORSE SC
    RS600 - 951Michael ISZATTKING GEORGE SC
    RS600 - 654Ian MARSHALLOXFORD SC
    RS800 - 1231Hugh SHONEFiona HAMPSHIRESWANAGE SAILING CLUB
    SB20 - 3462Stuart HARRISTim Matthews GEORGE MATTHEWSBANBURY SAILING CLUB
    Scorpion - 2013Thomas GILLARDRachael RHODESSHEFFIELD VIKING SC
    Scorpion - 2001Isaac MARSHMalcolm JAMESNORTHAMPTON
    Solo - 5138Patrick OVERSPAXTON LAKES SC
    Solo - 5381Fraser HAYDENPAPERCOURT SC
    Streaker - 2126Graham SEXTONRYA
    Streaker - 1462Paul CARRINGTONPAXTON LAKES SAILING CLUB
    Topper - 48175Maddie CHILDSDATCHET WATER SAILING CLUB
    Topper - 48587Jack HARDYIBRSC
    Topper - 47140Felix BEDDOEOXFORD AND WARSASH
    Vortex - 2014Jonathan CARTERRICKMANSWORTH SAILING CLUB
    Wayfarer - 10710Stuart HALLAdam WICKENDENSILVER WING SC
    124 boats

    Class Stats

    43 Classes Entered


    2000 : 2
    29er : 1
    420 : 3
    Albacore : 1
    B14 : 1
    Blaze : 2
    Challenger : 3
    Comet Race : 1
    Comet Trio MK2 : 1
    Contender : 3
    D-One : 1
    D-Zero : 3
    Enterprise : 2
    Europe : 1
    Farr 3.7 : 1
    Fireball : 2
    Firefly : 2
    GP14 : 5
    Int 14 : 1
    K1 : 3
    Lark : 2
    Laser : 5
    Laser 3000 : 1
    Laser Radial : 2
    Musto Skiff : 1
    Norfolk Punt : 1
    OK : 13
    Osprey : 4
    RS Aero 5 : 14
    RS Aero 7 : 16
    RS Aero 9 : 4
    RS Vareo : 1
    RS200 : 2
    RS400 : 4
    RS600 : 2
    RS800 : 1
    SB20 : 1
    Scorpion : 2
    Solo : 2
    Streaker : 2
    Topper : 3
    Vortex : 1
    Wayfarer : 1

    Enter Now >>>>

    Enter Now >>>> GPS Tracking

    2019/20 SERIES

    Draycote Dash23/24 November 2019
    Datchet Flyer7/8 December 2019
    Brass Monkey27 December 2019
    Grafham Grand Prix29 December 2019
    Bloody Mary11 January 2020
    King George Gallop26 January 2020
    Tiger Trophy1/2 February 2020
    Oxford Blue15 February 2020
      
    Prize Giving29 February 2020



    Register

    For all the latest news sign up here with your email address:

    About

    The Selden SailJuice Winter Series is based around the UK's biggest winter handicap events. Sailors from many different dinghy fleets now consider this series as one of the main goals of their winter racing. With great prizes on offer, it attracts some of the best sailors in the country to compete against each other. The series is managed by SailRacer.