Entries

Monkey

Brass Monkey (27 Dec 2019)

    ClassHelmCrewClub
    2000 - 22334Simon HORSFIELDKatie BURRIDGEARMY SAILING ASSOCIATION TISC
    29er - 2819Tom BURKEAlfie COGGERCONISTON
    470 - 844Sarah JARMANNick DEVEREUXRLYMYC
    49er - 3Colin RAWLINSONGraeme ROWEROA ISLAND
    49er - 862Terry PRESSDEEWill JONESYORKSHIRE DALES SC
    Cherub 97 - 2650Martyn DENCHFIELDOliver GOOLDENSTAUNTON HAROLD SAILING CLUB
    Contender - 2422Neil FERGUSONYORKSHIRE DALES SC
    Contender - 629Ben HAWKESCCSC
    Contender - 2519Henry GOODMANHALIFAX/YDSC
    Contender - 2503Tim HOLDENHALIFAX SC
    Contender - 2315Ben HOLDENHALIFAX SC
    D-Zero - 150Andrew SPENCERBURTON ON TRENT
    D-Zero - 182Mick GREENROSSENDALE VALLEY
    D-Zero - 42Arran HOLMANHOLLOWELL SC
    Enterprise - 22901Paul YOUNGAlex HOMERMIDLAND SAILING CLUB
    Finn - 0Dave WALKERRDNBYC
    Fireball - 14834John TURLEYPeter SLINGSBYYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    Fireball - 14114Joel JAMESJoel JAMESRYA
    Fireball - 15130Dan JOHNSONBen LATHAMWESTON SAILING CLUB
    GP14 - 14Matt MEEChris ROBINSONBURGHFIELD
    GP14 - 14261Andy SMITHPhil HODGKINSBASSENTHWAITE
    GP14 - 13161Robert RICHARDSONSteven WILSONROYAL WINDERMERE YACHT CLUB
    GP14 - 14241Matt LULHAM-ROBINSONBen LULHAM-ROBINSONUNIVERSITY OF BATH SAILING CLUB
    GP14 - 13654Neil MARSDENNeil MARSDENBLACKPOOL
    GP14 - 14201Hugh DEVEREUXEllie DEVEREUXBUDWORTH SAILING CLUB
    Hadron - 0Nick CRAIGBURGHFIELD FRENSHAM
    Hadron H2 - 115Richard LEFTLEYSOUTH CERNEY SAILING CLUB
    K1 - 92Simon HAWKESWIMBLEBALL
    Laser - 205158James TULLEYYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    Laser - 135448Carl AVERYBURTON SAILING CLUB
    Laser - 209831Graham MACWHIRTERUKLA (YORKSHIRE)
    Laser - 213590George GRAHAMBURWAIN SAILING CLUB
    Laser - 15George SUNDERLANDOLTON MERE SAILING CLUB
    Laser - 156161Matthew POSTLETHWAITEROA ISLAND
    Laser - 214100Jack HOPKINSHISC
    Laser - 210617Joe QUICKCONISTON
    Laser - 186696Sam JONESSTAUNTON HAROLD SC
    Laser - 178491Will SMITHHOLLINGWORTH LAKE SAILING CLUB
    Laser - 188543Tim HASKINSYDSC
    Laser Radial - 206876Oliver BLACKBURNLEIGH AND LOWTON SC
    Laser Radial - 139439Cathleen SCHWARZLOSETYNEMOUTH SAILING CLUB
    Laser Radial - 213545William SUNDERLANDOLTON MERE SAILING CLUB
    Laser Radial - 200043Desmond LUXTONSTAUNTON HAROLD
    Laser Radial - 37287Carol MILNERFILEY SAILING CLUB
    Laser Radial - 215414Thomas WILLIAMSONWEIR WOOD SAILING CLUB
    Laser Vago XD - 892Chris EVERITTEleanor EVERITTYDSC
    Laser Vago XD - 535Edward DEACONKatharine MORSEHUNTINGDON
    Laser Vago XD - 1814Dave BAXTERLouise DAVISONYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    Lightning 368 - 417Jason GALLAGHERDENHOLME
    Merlin Rocket - 3781Dave WINDERBen RAYNERHOLLINGWORTH SC / YDSC
    Musto Skiff - 238David SMITHYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    Musto Skiff - 334Ian ESCRITTYORKSHIRE DALES SC
    Musto Skiff - 200Kieran GRAHAMSOUTH SHIELDS SC / DERWENT RES. SC
    Musto Skiff - 481Josh MORANULLSWATER
    Musto Skiff - 075Callum ESCRITTYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    Musto Skiff - 253Ian TURNBULLULLSWATER
    Musto Skiff - 289Josh DAWSONDERWENT
    Norfolk Punt - 94Colin MURRAYOly MURRAYINVERGORDON BOATING CLUB
    OK - 2144Vanessa WEEDON-JONESGRAFHAM
    Phantom - 1462James CLARKEHICKLING BROAD SAILING CLUB
    Phantom - 1139Matthew PRITCHARDBURTON ON TRENT
    Phantom - 1346Matt BUTLERYORKSHIRE DALES SC
    Phantom - 1317Matthew PALLETTBURTON SAILING CLUB
    Phantom - 1456Andy COUCHBLITHFIELD S C
    Phantom - 1414Dave SMITHHOLLINGWORTH LAKE SC
    RS Aero 5 - 2350Ollie KENTYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    RS Aero 5 - 1088Nathan HOLTYORKSHIRE DALES SC
    RS Aero 5 - 1159Harriet CRITCHLEYSTOKES BAY SC
    RS Aero 5 - 2713Ollie WILLIAMSONWEIR WOOD SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 3072Charlie WARHURSTPENNINE SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 1415Keith ESCRITTYORKSHIRE DALES SC
    RS Aero 7 - 2039Karl MORLEYBURTON SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 3032Thomas PENTYBEAVER SC
    RS Feva XL - 7464Beth MILLERTilda BRAYSHAYYORKSHIRE DALES SC
    RS Feva XL - 5764Oliver RAYNERMatthew RAYNERYDSC
    RS Feva XL - 5279William BAILEYFreddie SUNDERLANDYDSC
    RS Feva XL - 89Max RAWLINSONJames ARMSTRONGROA ISLAND BOAT CLUB
    RS200 - 1069Isaac MARSHHarriet PULMANDOVESTONE
    RS200 - 1118Faye CASWELLHarry PALMERYORKSHIRE DALES SC
    RS200 - 608Tom CLAYTONGeorgie MCKENZIEYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    RS200 - 1601Jonny MCGOVERNSarah MCGOVERNPORT DINORWIC
    RS200 - 1631Martin PENTYLuke DICKINSONBEAVER SC
    RS200 - 1135Julia ALLANGrahame ALLANYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    RS200 - 1277Carl WHITEHEADBen WHITEHEADFILEY SAILING CLUB
    RS200 - 1402Esme BARRACLOUGHBen DEARDENYDSC
    RS200 - 1374Alistair SCOTTCharlotte SCOTTRIPON SAILING CLUB
    RS300 - 556Peter MACKINSTOKES BAY SC
    RS400 - 603Alex LEONARDBen MURRELLBASS SAILING CLUB
    RS400 - 532Adam SIMMSJohn SIMMSYORKSHIRE DALES SC
    RS400 - 1351Richard GREENBradley GREENYORKSHIRE DALES
    RS400 - 1248Peter DYERPeter DYERYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    RS400 - 1283Chris PICKLESMatt SHARMANBASSENTHWAITHE SC
    RS400 - 1453Stuart HALMANAnna WALSHLEIGH AND LOWTON SC
    RS600 - 8Richard SMITHWILSONIAN SC
    RS800 - 1171James PENTYEddie GRAYSONBEAVER SC
    RS800 - 1014Oliver GROVESSam WALLERBEAVER S.C
    Scorpion - 2040Tony WETHERALLAndy SERVICEPENNINE SC
    Scorpion - 2044Steve WALKERJerry HANNABUSSPENNINE
    Solo - 5628Colin MATHERRIPON SAILING CLUB
    Streaker - 1947Kevin HOLMESHALIFAX
    Streaker - 1502Phil PRIESTLEYYORKSHIRE DALE'S SAILING CLUB
    Wayfarer - 11058Peter LULHAM-ROBINSONTba TBAYORKSHIRE DALES SAILING CLUB
    102 boats

    Class Stats

    35 Classes Entered


    2000 : 1
    29er : 1
    470 : 1
    49er : 2
    Cherub 97 : 1
    Contender : 5
    D-Zero : 3
    Enterprise : 1
    Finn : 1
    Fireball : 3
    GP14 : 6
    Hadron : 1
    Hadron H2 : 1
    K1 : 1
    Laser : 11
    Laser Radial : 6
    Laser Vago XD : 3
    Lightning 368 : 1
    Merlin Rocket : 1
    Musto Skiff : 7
    Norfolk Punt : 1
    OK : 1
    Phantom : 6
    RS Aero 5 : 4
    RS Aero 7 : 4
    RS Feva XL : 4
    RS200 : 9
    RS300 : 1
    RS400 : 6
    RS600 : 1
    RS800 : 2
    Scorpion : 2
    Solo : 1
    Streaker : 2
    Wayfarer : 1

    Enter Now >>>>

    Enter Now >>>> GPS Tracking

    2019/20 SERIES

    Draycote Dash23/24 November 2019
    Datchet Flyer7/8 December 2019
    Brass Monkey27 December 2019
    Grafham Grand Prix29 December 2019
    Bloody Mary11 January 2020
    King George Gallop26 January 2020
    Tiger Trophy1/2 February 2020
    Oxford Blue15 February 2020
      
    Prize Giving29 February 2020



    Register

    For all the latest news sign up here with your email address:

    About

    The Selden SailJuice Winter Series is based around the UK's biggest winter handicap events. Sailors from many different dinghy fleets now consider this series as one of the main goals of their winter racing. With great prizes on offer, it attracts some of the best sailors in the country to compete against each other. The series is managed by SailRacer.