Entries

Flyer

Datchet Flyer (7/8 Dec 2019)

    ClassHelmCrewClub
    2000 - 22334Simon HORSFIELDKatie BURRIDGEASA
    2000 - 2458Rob BURRIDGEGemma BURRIDGEWEIRWOOD SC
    29er - 2494Joshua PRICEJoseph DORMERTENBY SAILING CLUB
    29er - 2175Thomas WILLIAMSONCameron SWORDWEIR WOOD SAILING CLUB / GWSC
    420 - 54487Dylan MCPHERSONJack LEWISRYA
    420 - 52566Katheryn BYNELia HORNEDRAYCOTE WATER SAILING CLUB
    420 - 55634Harry GEORGEJames GEORGELYMINGTON TOWN SC
    420 - 56467Ellie DRIVERRose EDMONDSDRAYCOTE WATER SC
    420 - 55242Megan FERGUSONEthan DaveyFRENSHAM POND SAILING CLUB
    Albacore - 8251Alex CULLIsabela CULLWEST OXFORDSHIRE SAILING CLUB
    Albacore - 5866James KEARNSJames KEARNSDATCHET
    Albacore - 8211Stuart MCADAMSarah MAYHEWMAIDENHEAD SC
    Albacore - 8252Oliver DAVENPORTFergus BARNHAMREDESMERE SC
    B14 - 795Mark BARNESCharlotte Horlock HORLOCKWHITSTABLE YACHT CLUB/EXE SAILING CLUB
    B14 - 694Alastair MOPPETTRory MOPPETTBOUGH BEECH SAILING CLUB
    Blaze - 763Peter MCFARLANEBURGHFIELD
    Blaze - 799Richard BOTTINGDRAYCOTE WATER
    Challenger - 281Jack ALDERDICERUTLAND
    Challenger - 312Val MILLWARDRUTLAND SAILING CLUB,
    Comet Race - 503Stephen CROCKERKathryn GREENCOTSWOLD SAILING CLUB
    Comet Trio MK2 - 503Alex HORLOCKBob HORLOCKEXE SC
    Contender - 705James SPIKESLEYNETLEY SAILING CLUB
    Contender - 629Ben HAWKESCCSC
    Contender - 2706Stuart JONESDATCHET WATER SC
    Contender - 695Graeme WILLCOXNETLEY SAILING CLUB
    D-Zero - 191Nigel AUSTINCRANSLEY SAILING CLUB
    D-Zero - 150Andrew SPENCERBURTON ON TRENT
    D-Zero - 217Thomas SOUTHWELLNETLEY
    Enterprise - 22456Nigel BIRDAndy BIRDRYA
    Enterprise - 23349Ann JACKSONAlan SKEENSBURGHFIELD SAILING CLUB
    Enterprise - 22901Paul YOUNGEmma COLEMANMIDLAND SAILING CLUB
    Europe - 332Emma PEARSONSTOKES BAY SAILING CLUB
    Farr 3.7 - 412Graham COOPERBRADFORD ON AVON SC
    Finn - 5George COLESCARSINGTON
    Fire - 781David ENTWISTLEBURGHFIELD SC
    Fireball - 15031Dan JOHNSONBen LATHAMWESTON SAILING CLUB
    Fireball - 15155David HALLPaul CONSTABLEBLACKWATER SC
    Fireball - 14483Cameron MOSSJake STOWLRSC
    Flying 15 - 4027Michael CLAPPMia LALANEDATCHET WATER SAILING CLUB
    Flying Mantis - 002Jamie STEWARTFRENSHAM
    GP14 - 13870Maciej MATYJASZCZUKChris LOMAXWELSH HARP SC
    GP14 - 14224Peter GRAYShandy THOMPSONSTAUNTON HAROLD
    GP14 - 14185Nick CRAIGArthur HENDERSONBURGHFIELD FRENSHAM
    K1 - 73Ian DUKEDATCHET WATER SAILING CLUB
    K1 - 92Simon HAWKESWIMBLEBALL
    K1 - 62Mike BECKETTDATCHET WATER SAILING CLUB
    Laser - 87Ben FLOWERHISC
    Laser - 135448Carl AVERYBURTON SAILING CLUB
    Laser - 15George SUNDERLANDOLTON MERE SAILING CLUB
    Laser Radial - 138570Mack MILINKOVICWEIR WOOD SC
    Laser Vago XD - 164Ed DEACONGaynor CLARKEHUNTS
    Miracle - 3813Graham WATTSHelen JACKSSTAUNTON HAROLD
    Musto Skiff - 113Ian STONEDATCHET
    OK - 91Russ CLARKRNSA/STOKES BAY SC
    OK - 99Ben PICKERINGCHASE SC
    Osprey - 1175Samuel BAILEYTimothy James BOWDENSOUTH STAFFORDSHIRE
    Osprey - 1347Philip MEAKINSAn OTHERWARSASH SC
    Phantom - 1130Tim PLATTDATCHET
    RS Aero 5 - 1159Harriet CRITCHLEYSTOKES BAY SC
    RS Aero 5 - 2713Ollie WILLIAMSONWEIR WOOD SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 2603Ellie CRAIGDRAYCOTE WATER
    RS Aero 7 - 3005Nigel ROLFEBURGHFIELD SC
    RS Aero 7 - 2813Peter BARTONLYMINGTON TOWN SC
    RS Aero 7 - 2204Alan MARKHAMUPPER THAMES SC
    RS Aero 7 - 2890Andrew RAWSONWESTON SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 2039Karl MORLEYBURTON SAILING CLUB
    RS Aero 7 - 2502Peter CHAPLINBURGHFIELD SC
    RS Aero 7 - 2001Simon GEYMANDATCHET
    RS Feva XL - 922Theo BURNHannah MACCORMACDATCHET WATER SAILING CLUB
    RS Vareo - 407Luke FISHEREMBERTON PARK SC
    RS200 - 845Harriet WARDSimon HAMMENTHISC
    RS200 - 1628Matt FOWLERLynne RATCLIFFEPEVENSEY BAY SC
    RS200 - 1039Tom GOODEYRichard THOMASBROADSTAIRS SC
    RS200 - 1415James HALLZoe NIEVEENPAPERCOURT/HISC
    RS300 - 426Peter HORNBURGHFIELD
    RS300 - 457Sam DAVYHYKEHAM
    RS300 - 366Tom QUAYLERBSC
    RS300 - 556Peter MACKINSTOKES BAY SC
    RS300 - 525Mark COOPERBURGHFIELD SAILING CLUB
    RS400 - 1502Jon HEISSIGNicky GRIFFINLLANGORSE SC
    RS600 - 988George SMITHBOUGH BEECH SAILING CLUB
    RS600 - 8Richard SMITHWILSONIAN SC
    RS600 - 868Luke HARDYNOTTS COUNTY
    RS800 - 1231Hugh SHONEFiona HAMPSHIRESWANAGE SAILING CLUB
    RS800 - 1124Robert GULLANMari SHEPHERDHISC
    Scorpion - 2013Thomas GILLARDRachael RHODESSHEFFIELD VIKING SC
    Solo - 5381Fraser HAYDENPAPERCOURT SC
    Topper - 48175Maddie CHILDSDATCHET WATER SAILING CLUB
    Topper - 48652Antonio PASCALIIBRSC
    Topper - 48587Jack HARDYISLAND BARN
    Topper - 4828Sebastian LAINGDATCHET WATER SAILING CLUB
    Topper - 4671Isabelle RANDLEDATCHET WATER SAILING CLUB
    Topper - 4859Oliver COWELLDATCHET WATER SAILING CLUB
    Topper - 48683James CROSSLEYDATCHET WATER SAILING CLUB
    Topper - 4130Killian MAGEEDATCHET WATER SAILING CLUB
    Topper - 4241Emily ORMONDDATCHET WATER SAILING CLUB
    Topper - 4871William LEWISDACHET WATER SAILLING CLUB
    Topper - 4045Michael MACCORMACDWSC
    Topper - 48153Leo YATESDATCHET WATER SAILING CLUB
    Wayfarer - 11093Andrew WILSONTom WILSONDATCHET WATER SC
    YW Dayboat - 566Ken BAKERHelen EVANSSILVER WING SAILING CLUB
    101 boats

    Class Stats

    43 Classes Entered


    2000 : 2
    29er : 2
    420 : 5
    Albacore : 4
    B14 : 2
    Blaze : 2
    Challenger : 2
    Comet Race : 1
    Comet Trio MK2 : 1
    Contender : 4
    D-Zero : 3
    Enterprise : 3
    Europe : 1
    Farr 3.7 : 1
    Finn : 1
    Fire : 1
    Fireball : 3
    Flying 15 : 1
    Flying Mantis : 1
    GP14 : 3
    K1 : 3
    Laser : 3
    Laser Radial : 1
    Laser Vago XD : 1
    Miracle : 1
    Musto Skiff : 1
    OK : 2
    Osprey : 2
    Phantom : 1
    RS Aero 5 : 2
    RS Aero 7 : 8
    RS Feva XL : 1
    RS Vareo : 1
    RS200 : 4
    RS300 : 5
    RS400 : 1
    RS600 : 3
    RS800 : 2
    Scorpion : 1
    Solo : 1
    Topper : 12
    Wayfarer : 1
    YW Dayboat : 1

    Enter Now >>>>

    Enter Now >>>> GPS Tracking

    2019/20 SERIES

    Draycote Dash23/24 November 2019
    Datchet Flyer7/8 December 2019
    Brass Monkey27 December 2019
    Grafham Grand Prix29 December 2019
    Bloody Mary11 January 2020
    King George Gallop26 January 2020
    Tiger Trophy1/2 February 2020
    Oxford Blue15 February 2020
      
    Prize Giving29 February 2020



    Register

    For all the latest news sign up here with your email address:

    About

    The Selden SailJuice Winter Series is based around the UK's biggest winter handicap events. Sailors from many different dinghy fleets now consider this series as one of the main goals of their winter racing. With great prizes on offer, it attracts some of the best sailors in the country to compete against each other. The series is managed by SailRacer.